شروع کسب و کار اینترنتی به همراه تجربه عملی، آموزش ویدیو ای، و کلی ایده

آموزش راه اندازی کسب و کار اینترنتی با کلی ایده ناب و تجربه واقعی+ویدیو

برخلاف کسب و کارهای سنتی، کسب و کار اینترنتی محدود به زمان و مکان نیست و درگاه آن همیشه به روی مشتریان گشوده است. فروشگاه اینترنتی تعطیلی ندارد و همیشه در حال دریافت سفارش و ارائه خدمات یا محصول به مشتری است. به این ترتیب کسب و کار الکترونیک می‌تواند یک جریان درآمد دائمی و پایدار برای شما ایجاد کند. پس با اثر خاص همراه باشید تا آنچه را برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی خود لازم دارید، با شما در میان بگذاریم.

فهرست محتوا

مزایای راه اندازی کسب و کار اینترنتی

ما امروزه در عصر فناوری اطلاعات (Information Technology یا IT) به سر می‌بریم. در فناوری اطلاعات سامانه‌های اطلاعاتی بر اساس رایانه و اینترنت، انواع نرم‌افزارها و سخت‌افزارهای کامپیوتری کار جمع‌آوری، ذخیره‌سازی، پردازش، حفاظت، انتقال و نمایش اطلاعات را به انجام می‌رسانند. همچنین زمانه ما عصر انقلاب دیجیتال نامیده شده که در مرکز این تحول، ترانزیستور و فناوری‌های به دست آمده از آن، مانند رایانه، تلفن همراه و دورنگار قرار دارند.
این تحولات همه جنبه‌های زندگی ما از نوع ارتباطات اجتماعی، آموزش، مدیریت، کسب و کار و بسیاری از موارد دیگر را تحت تاثیر قرار داده است. امروز دیگر قرار نیست برای انجام یک کار اداری در صف‌های طولانی وقت گران‌بهای خود را تلف کنیم. یا برای انجام یک تبادل مالی در بانک، مدت‌ها به انتظار به سر رسیدن نوبت‌مان باشیم.
امروز این کارها و بسیاری دیگر از امور خود را می‌توانیم در حالی که با پیژامه در خانه خود نشسته و در حال صرف چای هستیم، از طریق گوشی هوشمند یا لپ تاپ خود به صورت اینترنتی در کسری از ثانیه انجام می‌دهیم.
این رشد سریع اینترنت، گوشی‌های هوشمند و شبکه‌های اجتماعی شیوه‌های خرید و فروش و در نتیجه کسب و کار را نیز از اساس متحول کرده است. امروز کسب و کار اینترنتی و آنلاین و تجارت دیجیتال به بخشی جدایی‌ناپذیر از زندگی ما تبدیل شده و به سرعت در حال رشد است. در چنین شرایطی راه اندازی کسب و کار اینترنتی نه تنها مزایای زیادی دارد بله ضروری است.
رشد پرسرعت کسب و کار اینترنتی در ایران
آمار دسترسی به اینترنت و حضور در شبکه‌های مجازی از طریق گوشی‌های هوشمند در ایران رشد عجیبی را نشان می‌دهد. در حال حاضر (تابستان1400) آمار نفوذ اینترنت پرسرعت در ایران به 98 درصد رسیده است. بیش از 60 میلیون نفر از ایرانیان کاربر اینترنت هستند و 48 میلیون نفر ایرانی از شبکه‌های مجازی استفاده می‌کنند. تعداد 88 میلیون گوشی موبایل فعال در ایران وجود دارد.
برای دررک بهتر سرعت رشد کاربران فضای مجازی در ایران کافی است نگاهی به آمار کاربران اینستاگرام بیندازیم. کاربران اینستاگرام به عنوان محبوب‌ترین شبکه اجتماعی فقط در طول 4 سال گذشته 2 برابر شده و به 48 میلیون نفر رسیده است.
فقط 31000 فروشگاه اینترنتی در ایران با نماد اعتماد الکترونیکی فعالیت می‌کنند و هزاران فروشگاه آنلاین فعال وجود دارند که هنوز نماد الکترونیکی دریافت نکرده‌اند. حجم مبادلات تجارت الکترونیک در ایران در سال 1399 به بیش از 423 هزار میلیارد تومان رسیده که نسبت به سال قبل از آن رشد 103 درصدی را نشان می‌دهد.
به طور ساده معنی این آمار این است که حجم بازار کسب و کار اینترنتی ایران هر سال دو برابر می‌شود. در چنین شرایطی طبیعی است که عدم ورود به این بازار بزرگ کسب و کار آنلاین به معنی از دست دادن تعداد انبوهی از مشتریان آنلاین و در نتیجه سود ناشی از آن است.

سازگاری کسب و کارهای آنلاین در شرایط بحرانی

بحرانی مثل پاندومی کرونا نشان داد که کسب و کارهای سنتی چقدر در چنین شرایطی آسیب‌پذیر هستند. با اعمال قرنطینه و محدودیت و تعطیلی در بازارها بسیاری از کسب و کارهای سنتی زیان‌های میلیاردی را تجربه کردند. در صورتی که سوددهی کسب و کارهای آنلاین جهشی بی‌نظیر را تجربه کرد.
به طور مثال در مدت کمتر از سه ماه از آغاز اعلام همه‌گیری کرونا در ایران میزان فروش دیجی کالا به بیش از دو برابر افززایش یافت به طوری که این شرکت مجبور شد برای توانایی پاسخگویی به این میزان از افزایش تقاضا 700 نیروی جدید استخدام کند. و این در حالی بود که بسیاری از کسب و کارهای سنتی به دلیل کاهش فروش مجبور به تعدیل و اخراج انبوهی از کارکنان خود شدند.

امکان شروع کسب و کار اینترنتی با سرمایه کم

شروع یک کسب و کار سنتی با هزینه‌های زیادی مثل اجاره مغازه، هزینه آب و برق و گاز، دکوراسیون و بسیاری هزینه جانبی دیگر همراه است. در حالی که آغاز یک کسب و کار اینترنتی هیچ کدام از این هزینه‌ها را ندارد. شما با هزینه بسیار کم می‌توانید یک وب سایت کسب و کار آنلاین راه اندازی کنید و به مرور آن را توسعه دهید.
فعالیت کسب و کار آنلاین 7/24 است
یک تفاوت اصلی کسب و کار سنتی با تجارت آنلاین طول زمان ارائه خدمات و فروش آنها به مشتریان است. در حالی که مغازه‌دار سنتی روزی 8-10 ساعت توان کار دارد فروشگاه اینترنتی 24 ساعت در روز و 7 روز هفته در حال فعالیت است.

کسب و کار اینترنتی برنامه ی کاری قابل انعتافی دارد

در کسب و کار اینترنتی لازم نیست که شما مثل تجارت سنتی ساعت مشخصی در محل شغل خود حضور فیزیکی داشته باشید. شما چه در خانه خود، چه در مسافرت و هر جای دیگر از طریق گوشی موبایل یا لپ تاپ متصل به اینترنت می‌توانید به امور مربوط به کسب و کار آنلاین خود بپردازید.
پس گفتیم علاوه بر این مزایا، کسب و کار آنلاین بازاری به سرعت در حال گسترش است که با هزینه کم می‌توانید آن را شروع کنید و حتی در کنار تجارت سنتی خود بر میزان مشتریان و سود خود بیفزایید. در ادامه مراحل عملی و کاربردی راه اندازی کسب و کار اینترنتی را توضیح می‌دهیم.

انواع سایت‌های کسب و کار آنلاین

کسب و کار های اینترنتی در قالب یک وب سایت یا یک شبکه اجتماعی فعالیت می‌کند. شما باید با توجه به نوع کسب و کار اینترنتی خود دست به انتخاب پلتفرم مناسب بزنید.
البته اگر نگاهی به کسب و کارهای جدی و پایدار حوزه آنلاین داشته باشید و تحقیقی هر چند کوچک انجام بدهید، متوجه خواهید شد که داشتن سایت برای یک کسب و کار اینترنتی از واجبات است و هر تجارت اینترنتی که واقعاً قصد فعالیت جدی داشته باشد، باید یک سایت اختصاصی برای خودش داشته باشد.

کسب و کارهای اینترنتی به طور کلی در قالب سه نوع سایت فعالیت می‌کنند.

سایت فروشگاهی کسب و کار اینترنتی

اگر می‌خواهید محصولی را از طریق تجارت الکترونیک بفروشید، مناسب‌ترین نوع سایت برای شما سایت فروشگاهی است. فروشگاه آنلاین نیز یک وب سایت است اما با عملکردهای متفاوت زیرا به مردم امکان خرید و پرداخت آنلاین را می‌دهد.
بنابراین هر زمان که شخصی در سایت بدون تعامل انسانی خرید می‌کند می‌توانیم بگوییم آن یک فروشگاه آنلاین است. دیجی کالا (Digikala.com)، بانی مد (Banimode.com) و فیدیبو (Fidibo.com) سه نمونه از سایت‌های فروشگاهی هستند که در زمینه فروشگاه انواع لوازم دیجیتالی و فیزیکی، لباس و کتاب الکترونیک فعالیت دارند.
شما در فروشگاه اینترنتی می‌توانید هم محصول فیزیکی مثل کیف و کفش، تایر خودرو، وسایل آشپزخانه بفروشید و هم محصولات غیرفیزیکی مثل کتاب الکترونیک، انواع فایل‌های صوتی، تصویری و امثال آنها.

سایت کسب و کارهای خدماتی

برخی سایت‌ها برای ارائه خدمات طراحی می‌شوند. این خدمات می‌تواند شامل آموزش، مشاوره، خدمات حقوقی، خدمات نظافت منازل، شستشوی فرش، تعمیرات وسایل الکتریکی، گردشگری و مثل آنها باشد. وجه مشترک سایت فروشگاهی با سایت خدماتی این است که هر دوی آنها امکان پرداخت اینترنتی را دارند.
اگر شغل فعلی شما جنبه خدماتی دارد سایت خدماتی بهترین گزینه برای شماست تا کسب و کار اینترنتی خود را شروع کنید. آپارات (Aparat.com) یک سایت اشتراک ویدیو، دیوار (Divar.ir) سایت خدمات خرید و فروش بدون واسطه و سافت 98 (Soft98.ir) برای دانلود رایگان انواع نرم‌افزار، از جمله سایت‌های خدماتی در فضای کسب و کار آنلاین هستند.

راه اندازی کسب و کار آنلاین با یک سایت خبری

وب سایت‌های خبری نیز یکی از سایت‌های پرمخاطب برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی است. این سایت‌ها معمولا بازدیدکننده زیادی دارند و به همین دلیل شرکت‌های تبلیغاتی معمولا بنرهای تبلیغاتی خود را با پرداخت هزینه به این وبسایت‌ها، در آنها به نمایش می‌گذارند.
اگر شما در زمینه تهیه خبر و خبرنگاری تخصص دارید تاسیس سایت خبری می‌تواند راهی مناسب برای شروع کسب و کار آنلاین شما باشد. سایت‌های انتخاب (Entekhab.ir)، ورزش 3 (Varzesh3.com) و تجارت نیوز (Tejaratnews.com) از جمله سایت‌های خبری هستند که در زمینه اخبار سیاسی، ورزشی و اقتصادی فعالیت می‌کنند.
شما با توجه به تخصص، مهارت و علایق خودتان باید تصمیم بگیرید که می‌خواهید در چه نوع کسب و کار اینترنتی شروع به فعالیت کنید و سایت متناسب با آن را انتخاب و تاسیس کنید. برای راه اندازی سایت باید با برخی از مفاهیم مربوط به آن آشنا شویم.

انتخاب هاست برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی

به طور خلاصه میزبانی وب یا وب هاستینگ (web hosting) فرایند اجاره یا خرید فضا برای قرار دادن یک وب سایت در شبکه جهانی وب است. محتوای وب سایت مانند HTML ، CSS و تصاویر باید در یک سرور قرار گیرد تا به صورت آنلاین قابل مشاهده باشد. هاست به حافظه‌ای گفته می‌شود که اطلاعات سایت شما را در خود ذخیره کرده و آن اطلاعات را برای کاربران سایت شما به نمایش می‌گذارد.
اما سرور دقیقا چیست؟
سرور کامپیوتری است که سایر کاربران وب را از هرجای دنیا به سایت شما متصل می‌کند. همان طور که از نامش پیداست، ارائه دهندگان خدمات میزبانی وب سرورها، اتصالات و خدمات مربوط به میزبانی وب سایت‌ها را دارند. آنها با ارائه انواع برنامه‌های میزبانی، طیف وسیعی از نیازهای میزبانی از وبلاگ‌های کوچک گرفته تا سایت‌های سازمان‌های بزرگ را پوشش می‌دهند.

چه طور میتوانم یک فضا یا هاست مناسب برای کسب و کار آنلاینم انتخاب کنم؟

اگر قصد ایجاد یک کسب و کار اینترنتی و آنلاین را دارید، خرید هاست معتبر برای وب سایت شما ضروری است. امروزه صدها میزبان وب وجود دارد که هزاران نوع خدمات میزبانی وب را ارائه می‌دهند. بسته‌های مختلف هاست موجود است از خیلی ارزان با گزینه‌های محدود تا خدمات میزبانی وب گران‌قیمت تخصصی برای مشاغل مختلف، متغیر است.
هر سایت با توجه به نوع کارکرد خود به هاستی مناسب نیاز دارد که بتواند پاسخگوی نیاز کاربران سایت باشد. برنامه‌ای که انتخاب می‌کنید در درجه اول به نحوه استفاده از وب سایت شما و میزان بودجه شما برای میزبانی بستگی دارد. انتخاب بسته هاست مناسب به این معناست که به منابع مناسب دسترسی داشته باشید تا وب سایت شما بارگذاری سریع و قابل اطمینان برای بازدیدکنندگان شما داشته باشد.
اگر شخصی در وب سایتی قرار بگیرد که در آن مشکلی وجود داشته باشد – بارگیری آن خیلی طول بکشد یا اصلا بالا نیاید – مشتریان بالقوه منتظر نمی‌مانند. آنها فورا سایت را ترک کرده و به جستجوی سایتی می‌روند که به درستی کار کند و بتواند آنچه را که به دنبال آن هستند به طور سریع و با کمترین دردسر ارائه کند. پس در انتخاب هاست باید موارد زیر را در نظر داشته باشیم.

برای کسب و کار خود به چه نوع میزبانی وب نیاز دارید؟

میزبان وب سایت باید با توجه به نوع کسب و کار شما با دقت انتخاب شود. آیا به یک سرور اشتراکی یا یک سرور اختصاصی نیاز دارید؟ برای مشاغلی که شامل ویدئوها، وبلاگ‌نویسی، پخش مستقیم و بارگذاری‌های سنگین است، ممکن است یک سرور اشتراکی مفید نباشد زیرا این سرورها معمولا فقط قادر به مدیریت وب سایت‌های کوچکی است که تقاضاهای کمتری دارند.
میزبان وب را نباید فقط به خاطر ارزانی و کم هزینه بودن انتخاب کنید زیرا این امر پیامدهای منفی در قالب زمان پاسخگویی کند و کیفیت پایین وب سایت خواهد داشت. برای انتخاب بسته مناسب، از بین انواع هاست موجود، بسته‌ای را انتخاب کنید که بهترین ویژگی را برای کسب و کار اینترنتی شما دارد.

هاست‌های چهارگانه

به طور کلی سرورهای ارائه شده یکی از این 4 نوع هستند.

 • هاست اشتراکی:
 • این رایج‌ترین گزینه برای مشاغل کوچک است که ترافیک زیادی در وب سایت‌های خود مشاهده نمی‌کنند. میزبانی اشتراکی به سادگی به این معنی است که بیش از یک وب سایت در سرور یا سخت‌افزار ذخیره می‌شود. آنها ارزان هستند و بهترین گزینه برای وبلاگ‌نویسان، کسب و کارهای اینترنتی کوچک، استارتاپ‌ها و امثال آنها هستند.

 • هاست یا سرور اختصاصی:
 • به این معنی است که یک سرور و هاست تنها میزبان یک وب سایت است. تمرکز کامل بر وب سایت واحدی است که سرور میزبان آن است. این خدمات گرانتر از میزبانی در سرورهای اشتراکی است. یک سرور اختصاصی زمانی مفید است که عملکرد در درجه اول اهمیت قرار گیرد.

 • سرور خصوصی مجازی یا هاست ابری:
 • این سرویس بسیار شبیه به یک سرور مشترک است که بیش از یک وب سایت در سرور ابری یا سرور خصوصی مجازی میزبانی می شود. ویژگی‌های بیشتری نسبت به هاست اشتراکی یا اختصاصی دارد و همچنین انعطاف‌پذیری و گزینه‌های امنیتی بهتری را ارائه می دهد. بهترین گزینه برای مشاغلی است که ترافیک زیادی دارند و بخش‌های مختلف آن همچنان در حال تغییر هستند.

 • فضاهای میزبانی مخصوص وردپرس:
 • این سرور مخصوص نگهداری صفحات وردپرس طراحی شده است. این معمولاً توسط سازندگان محتوا، وبلاگ‌نویسان، روزنامه‌نگاران و غیره استفاده می‌شود.
  البته فضا های میزبانی مخصوص پرستا شاپ، که مخصوص ایجاد فروشگاه اینترنتی است، یا جوملا که یک سایت ساز رایگان دیگر مانند وردپرس هست نیز ارائه میشود؛ اما به دلیل رواج کمتر میان کاربران به آنها فقط اشاره میکنم.

ویژگی‌های امنیتی هاست های آنها چیست و نظردهندگان چه می‌گویند؟

وب سایت‌ها ممکن است حاوی اطلاعات خصوصی مشتریان باشند و احتمال نقض امنیت زیاد است. شرکت میزبانی وب باید انواع مختلف گزینه‌های امنیتی را در داخل وب سایت کسب و کار اینترنتی برای انجام معاملات ایمن در اختیار مشتری قرار دهد.
بررسی‌ها می‌توانند اطلاعات زیادی در مورد شهرت شرکت به شما ارائه دهند. به نحوه واکنش شرکت در قبال بازخورد و اینکه آیا آنها حتی برای حل شکایات مشتریان و پشتیبانی مناسب تلاش می‌کنند، توجه کنید.
باید نظر سایر مشتریان را در رابطه با آنها مطالعه کنید و ببینید واقعاً صرفاً ادعای پشتیبانی خوب دارند یا این که برای مشتری وقت کافی اختصاص می دهند.

آیا از اطالاعات سایت شما پشتیبان تهیه میشود؟

زمان خرید هاست برای کسب وکار اینترنتی خود که احتمالاً اشتراکی هم هست، به مقدار فضایی که به شما می دهند و پهنای باند، دقت کنید.برای مثال اگر قرار است به فروش فایل مشغول شوید، باید از همان ابتدا فضای بیشتر و پهنای باند مناسبی انتخاب کنید . با میزبان وب خود رابطه خوبی برقرار کنید و مطمئن شوید که آنها از پشتیبانی مشتری خوبی برخوردار هستند. آنها می‌توانند سطوح مختلف ذخیره‌سازی را در صورت نیاز ارائه دهند و قیمت بستگی به پهنای باند مورد نیاز دارد.

چه طور میتوانم برای کسب و کارم یک هاست مناسب بخرم؟

خب حالا شما برای راه اندازی سایت کسب و کار اینترنتی خود باید نسبت به خرید هاست اقدام کنید. شرکت‌های زیادی هستند که خدمات هاستینگ یعنی همان میزبانی وب ارائه می‌کنند. شما با مراجعه به سایت آنها می‌توانید اطلاعات لازم را کسب کنید.
تقریبا همه این شرکت‌ها به شما مشاوره رایگان برای انتخاب هاست ارائه می‌کنند. در رابطه با انتخاب یک میزبان مناسب بهتر است که نظر مشتریان شرکت‌های مختلف را بخوانید و با کسانی که از مشتریان آنها بوده‌اند، صحبت کنید.
حالا برای آشنایی عملی با نحوه خرید هاست به سایت یکی از شرکت‌ها مثلا ایران سرور (Iranserver.co) مراجعه می‌کنیم. همان طور که در شکل زیر می‌بینید با بردن موس به قسمت هاست انواع مختلفی از هاست که از طرف شرکت مذکور میزبانی می‌شوند، مثل هاست لینوکس، هاست وردپرس، هاست ابری و … آشکار می‌گردد. با کلیک روی هر یک از این گزینه‌ها می‌توانید مشخصات آن را مشاهده کنید.
راه اندازی کسب و کار اینترنتی

به طور مثال ما روی هاست وردپرس کلیک می‌کنیم. همان طور که در شکل زیر می‌بینید مشخصات هاست را نشان می‌دهد.
در ردیف اول حجم فضا یا حافظه هاست (Disk Space) بر حسب گیگابایت نشان داده شده است. فضای هاست مانند حجم هارد دیسک کامپیوتر یا کارت حافظه موبایل شما است و هر مقدار که حجم بیشتری داشته باشد شما اطلاعات بیشتری می‌توانید روی آن آپلود و ذخیره کنید. شما باید با توجه به نوع کسب و کار اینترنتی خود میزان حجم فضای هاست را انتخاب کنید.
گزینه دوم نوع هارد هاست را نشان می‌دهد. و بعد میزان ترافیک مورد پشتیبانی، نوع کنترل پنل، گواهینامه SSL، و DNS آمده است. شما همه این موارد را باید بررسی و با مشاوره با کارشناسان شرکت میزبانی وب یا افراد متخصص دیگر، به انتخاب بسته مناسب هاست برای کسب و کار آنلاین خود اقدام کنید.

خرید هاست برای کسب و کار اینترنتی
خب حالا فرض می‌کنیم که شما گزینه وسط را انتخاب و روی دکمه ثبت سفارش کلیک می‌کنید. در این صورت شما به صفحه زیر هدایت می‌شود. در این شکل گفته شده که برای هاست خود یک دامنه انتخاب کنید. اما دامنه چیست؟ در ادامه به این سوال پاسخ می‌دهیم.
خرید دامنه برای کسب و کار آنلاین

دامنه (Domain) سایت چیست؟

حتما دیده‌اید که آدرس هر سایت از چند قسمت تشکیل شده است. مثلا آدرس سایت اثر خاص (https://asarekhas.com/) از سه قسمت تشکیل شده است. قسمت اول https:// / که برای همه سایت‌ها مشترک است.
این قسمت در واقع پروتوکولیست که ما از آن استفاده میکنیم.
قسمت دوم شامل نام سایت یعنی asarekhas نام دامنه نامیده می‌شود و قسمت آخر یعنی .com پسوند نام دارد.
معمولا به مجموعه نام دامنه و پسوند دامنه، دامنه گفته می‌شود. پس دامنه سایت اثر خاص asarekhas.com خواهد بود. دامنه یک اسم منحصر به فرد است که از میان میلیون‌ها سایت موجود در فضای وب، سایت مورد نظر شما را فراخوانی کرده و نمایش می‌دهد.

روش انتخاب دامنه برای سایت

انتخاب دامنه برای سایت بسیار مهم است چون در واقع این نام برند کسب و کار اینترنتی شما را تشکیل خواهد داد. دامنه به طور کلی باید خلاقانه، کوتاه، خوش لحن، زیبا و تاثیرگذار باشد. علاوه بر این باید به 3 مرحله زیر در انتخاب نام دامنه توجه کرد.

مرحله 1: یک یا چند کلمه کلیدی را انتخاب کنید که نمایانگر سایت شما باشد.

راه‌های زیادی برای انتخاب ایده برای نام دامنه وجود دارد. شما به سادگی می‌توانید دامنه سایت خود را بر اساس نام خود یا بر اساس کسب و کار موجود خود پایه‌گذاری کنید. با این حال، یکی از عناصر کلیدی یک نام دامنه واقعاً موثر، یک کلمه کلیدی قوی است.
استفاده از کلمات کلیدی در نام دامنه شما به همان دلایل استفاده از آنها در محتوای شما مهم است. مزایای SEO می‌تواند با کمک به سایت شما در رتبه‌بندی بیشتر در نتایج موتورهای جستجو، ترافیک بیشتری را به همراه داشته باشد. به علاوه، کلمات کلیدی می‌توانند به بازدیدکنندگان بالقوه کمک کنند تا تمرکز و موضوع فعالیت سایت شما را بهتر بشناسند.

مرحله 2: از فهرست نام دامنه برای مرور گزینه‌های خود استفاده کنید.

هنگامی که چند گزینه برای کلید واژه دارید، وقت آن است که ایده‌هایی را برای نام دامنه خود مطرح کنید. می‌توانید از انواع اسم‌های حیوانات و گیاهان، اسم انسان‌ها، اسم مکان‌ها، انواع ترکیب کلمات استفاده کنید.
برخی سایت‌های موجود از این نوع اسم‌ها استفاده کرده‌اند. می‌توان از آنها برای انتخاب یا ساختن اسم‌های جدید دامنه الهام گرفت:
سیمرغ، رخش، دارکوب، هدهد، سمند، سیب، پرتقال، داتیس، راتین، علی بابا، دماوند، سهند، سبلان، آرال، دیوار، شیپور، آپارات، دیجی کالا، پیک تیزپا، نی نی سایت، تاکسی یاب، اسنپ، بامیلو، ورزش3، سافت98.

مرحله 3: بر اساس معیارهای ساده، بهترین نام دامنه را انتخاب کنید.

در این مرحله، شما آماده هستید که لیست کوتاه خود را محدود کرده و روند انتخاب نام دامنه را به پایان برسانید. پس از همه، مهم است که نام دامنه‌ای را که دوست دارید انتخاب کنید. با این حال، معیارهای ساده‌ای نیز وجود دارد که می‌توانید برای سهولت تصمیم‌گیری از آنها استفاده کنید. برای دستیابی به بهترین نتایج، باید نام دامنه‌ای را انتخاب کنید که دارای این ویژگی‌ها باشد:

 • نام دامنه بایدمختصر و روشن باشد.
 • سعی کنید خلاقانه و به یاد ماندنی باشد.
 • خواندن، به خاطر سپردن، و تلفظ آن آسان باشد

انتخاب پسوند دامنه

در انتخاب دامنه باید بدانیم که پسوند .ir مختص ایران است و پسوند .com معروف‌ترین پسوند عمومی در جهان است. پسوند .ir در داخل ایران ثبت می‌شود و پسوند دات کام توسط شرکت‌هایی ایرانی در شرکت‌های خارجی به ثبت می‌رسد.
بهتر است برای نام دامنه خود هر دو پسوند را خریداری کنید اما اگر کسب و کار شما بر بازار ایران متمرکز است بهتر است از دامنه ایرانی به عنوان پسوند اصلی خود استفاده کنید. این کار در جذب ایرانیان به سمت وب سایت شما موثرتر است.
خب در مراحل خرید هاست به شکل زیر رسیده بودیم و حالا باید یک دامنه انتخاب کنیم.
Starting an Internet Business
برای انتخاب یک دامنه ما صفحه بالا را رها کرده به صفحه اول ایران سرور می‌رویم. در آنجا با بردن موس روی قسمت ثبت دامنه، گزینه‌های شکل زیر ظاهر می‌شود.
ثبت دامنه برای تجارت آنلاین
حالا فرض کنیم شما در ابتدا می‌خواهید دامنه ایرانی خود را ثبت کنید. روی گزینه ثبت دامنه ایرانی کلیک می‌‌کنید. به صفحه شکل زیر منتقل می‌شوید.
خرید دامنه ایرانی برای سایت
حالا در نوار وسط باید دامنه خود را وارد کنید. من برای مثال نام دامنه اثر خاص را با پسوند ایرانی یعنی asarekhas.ir وارد کرده و دکمه جستجو را می‌زنم. همان طور که در شکل زیر مشخص است این نام تکراری بوده و قبلا ثبت شده است.

صفحه جستجوی دامنه
حالا من باید نام دامنه دیگری را وارد کنم. حالا من به جای اثر خاص اسم اثر پاک یعنی asarepak.ir را وارد می‌کنم. همان طور که در تصویر زیر مشخص است این دامنه آزاد است و من می‌توانم از آن استفاده کنم.
ثبت دامنه ای که آزاد است
حالا برمی‌گردیم به صفحه‌ای که در روند خرید هاست رها کرده بودیم که به صورت زیر بود.
خرید هاست برای کسب و کار اینترنتی
در قسمت‌های مشخص شده نام و پسوند دامنه جدید را وارد کرده و روی دکمه بررسی کلیک می‌کنیم.
مراحل خرید هاست
با پیام “دامنه آزاد است” مواجه می‌شویم و برای ثبت دامنه دکمه ادامه را می‌زنیم.
آموزش خرید هاست برای راه اندازی یک تجارت اینترنتی
در این مرحله (تصویر بالا) باید مدت اعتبار هاست مورد نظر را مشخص کنیم. امکان انتخاب چهار گزینه ماهانه، سه ماهه، شش ماهه و سالانه وجود دارد. من گزینه سالانه را انتخاب و روی دکمه ادامه کلیک می‌کنم.
Internet Business
در این مرحله از شما خواسته می‌شود که اگر قبلا در ایرنیک (مرکز ثبت دامنه‌های ایرانی) شناسه دارید یا ایمیل ثبت شده خود در آنجا را وارد کنید در غیر این صورت باید روی “ساختن شناسه جدید در ایرنیک” در زیر کادر مستطیل کلیک کنید. با کلیک روی این قسمت شما به صفحه زیر منتقل می‌شوید که تمام روش ساختن شناسه ایرنیک با جزئیات در آنجا توضیح داده شده است.
مرکز ثبت دامنه ir nic
بعد از ثبت و تایید شناسه ایرنیک مجددا به صفحه قبلی برمی‌گردیم و شناسه ایرنیک خود را در قسمت مربوطه وارد کرده روی دکمه ادامه کلیک می‌کنیم.
البته میتوانید از همان ایمیلی که با آن شناسه کاربری خود را با آن ایجاد کرده اید نیز استفاده نمایید.
Start an online business

همان طور که در تصویر بالا مشخص است در این مرحله پیش فاکتور سفارش شما شامل هاست و دامنه صادر می‌شود و با انجام پرداخت نهایی، هاست و دامنه به مدت یک سال به مالکیت شما در می‌آید و پس از آن نیز می‌توانید آن را تمدید کنید.
به این ترتیب شما دامنه و هاست سایت کسب و کار اینترنتی خود را خریداری کردید و حالا می‌توانید از یک فرد متخصص برای راه اندازی سایت کسب و کار آنلاین خود کمک بگیرید.
در ادامه یک ویدیو هم از نحوه خرید هاست و دامنه قرار داده ام که نحوه خرید در سایت مارال هاست را آموزش میدهد.
البته که میان سایتهای مختلف تفاوتی وجود ندارد و فرایند خرید همه آنها مثل هم هست.

آموزش ویدیو ای خرید هاست و دامنه برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی

در این ویدیو بهزاد هندآبادی از ابتدا توضیح میدهد که چه طور یک دامنه یا یک هاست جدید برای وب سایتتان خریداری نمایید.

ایده‌هایی برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی

اما مرحله بعد در راه اندازی کسب و کار دیجیتالی انتخاب یک ایده مناسب برای تجارت آنلاین است. برای انتخاب ایده کسب کار باید چند سوال را از خود بپرسیم و پاسخ‌های دقیقی برای آنها پیدا کنیم.

 • من چه استعدادها و توانایی‌هایی دارم؟
 • من چه تخصص و مهارت‌هایی دارم؟
 • من چه علایقی دارم؟
 • ارتباطات من چه طور است و از آنها چه بحره ای میتوانم ببرم؟

با پاسخ به این سوال‌ها شما یک شناخت کلی از استعدادها، تخصص‌ها، مهارت‌ها و علایق خود پیدا می‌کنید. هرچه که ایده کسب و کار اینترنتی شما با این شناخت از خودتان هماهنگ‌تر باشد، امکان موفقیت تجارت آنلاین شما در درازمدت بیشتر است. با توجه به این مسئله می‌توانیم ایده‌هایی را برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی دنبال کنیم.
در این بخش علاوه بر معرفی چندین ایده مناسب برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی، میخواهم برای راحت تر درک کردن مطلب آنها را نیز دسته بندی نمایم.
این دسته بندی کردن باعث میشود که بهتر به خاطر سپرده شود و بعد راحت تر به یاد آورده شود.
هر کسب و کار اینترنتی یا آنلاینی سه بخش اصلی دارد که هر کدام از این سه وظیفه را باید به درستی انجام بدهید.
تأمین، باید بتوانید محصولات و خدماتی که ارائه میکنید، با قیمت مناسبی خریداری کنید تا سود مناسبی به دست آورید.
بازاریابی: باید با استفاده از تبلیغات و رتبه گرفتن در نتایج گوگل، کسب و کارتان را رشد دهید تا مخاطبین شما متوجه حضور شما بشوند.
پشتیبانی: زمانی که محصول یا خدمتی را می فروشید، کار شما تمام نشده است.
اگر مشتری سوالاتی دارد، باید بتوانید به درستی و به موقع به آنها پاسخ دهید.
باید مشکلات و شبهات خریداران را بر طرف نمایید تا خریدی لذت بخش را تجربه نمایند و شما را به سایر دوستانشان نیز معرفی نمایند.

فروش محصولات فیزیکی

شما میتوانید هر محصولی را به صورت اینترنتی به فروش رسانید، این محصولات از عسل و زیتون گرفته تا فرش و موبل قابلیت فروش در اینترنت را دارا هستند.
اما باید بدانید که برخی از محصولات کمی فروششان در اینترنت سخت تر است.
برای نمونه من خودم زمانی از فروشگاه های اینترنتی عطر خریداری میکنم که برند و رایحه آن را به خوبی بشناسم.
در غیر این صورت عطر جدیدی حتی اگر قیمت مناسبی هم داشته باشد را به سبد خریدم اضافه نخواهم کرد.
شما با توجه به مکان زندگی خود باید بررسی کنید و ببینید که چه مزایایی میتوانید به خریدارانتان ارائه نمایید.
برای مثال اگر در شمال ایران هستید، بهتر میتوانید برنج و برخی ترشی جات و زیتونها را با قیمت مناسب در اختیار علاقه مندان به خرید اینترنتی قرار بدهید.
یا اگر در شرق یا خراسان هستید، میتوانید روی زعفران و یا امثال آن سرمایه گذاری نمایید.
چون میتوانید با قیمت مناسب تری تأمین را انجام بدهید.

فروش خدمات به صورت اینترنتی

اگر شما دانش یا مهارت یا تخصصی دارید می‌توانید خدمات خود را به صورت آنلاین هم ارائه کنید. مثلا اگر معلم هستید می‌توانید با راه اندازی یک سایت آموزشی به طور آنلاین و مجازی به تدریس خصوصی یا عمومی بپردازید. در این صورت تمام دانش‌آموزان سراسر ایران می‌توانند مشتری بالقوه شما باشند.
اگر شما پزشک هستید راه اندازی سایت پزشکی به شما کمک می‌کند به معاینه آنلاین بپردازید و یا مشاوره پزشکی بدهید. همچنین با ایجاد سایت، شما بیشتر شناخته می‌شوید و مراجعه حضوری بیماران به مطلب شما افزایش خواهد یافت.
به عنوان یک نمونه دیگر: اگر شما به فروش بیمه مشغول هستید، میتوانید همین کار را در فضای آنلاین چه از طریق شبکه های اجتماعی و چه از راه تأسیس وب سایت انجام دهید.
در ادامه چندین شغل خدماتی که نمونه های موفقی در دنیا نیز دارند را تیتروار اشاره میکنم:
راه اندازی کسب و کار اینترنتی برای ارائه خدمت نظافت اماکن اداری و مسکونی.
راه اندازی بار بری اینترنتی به صورت محلی یا کشوری.
راه اندازی سرویس تجمیعی افراد تازه ازدواج کرده برای فروش خدماتی هم چون: هماهنگی آرایشگاه، سالن عروسی، خرید جهیزیه و …
راه اندازی خدمات تور و گردش گری به صورت خیلی خاص و متمایز از مواردی که در حال حاضر ارائه میشود.

در مورد هر نوع خدمات دیگر نیز امکان راه ‌اندازی کسب و کار اینترنتی وجود دارد که باعث توسعه و رونق بیشتر کسب و کار و درآمد فعلی شما خواهد شد.
فقط باید کمی اشتیاق و خلاقیت چاشنی کار کنید و ترس شروع تجارت آنلاین را کنار بگذارید و فقط شروع کنید.

فروش آنلاین محصولات دانلودی

یکی از ایده‌های بسیار پردرآمد کسب و کار اینترنتی ایجاد یک فروشگاه آنلاین برای محصولات دیجیتالی و قابل دانلود است. اگر خود شما بتوانید محصولات دانلودی را تولید کنید هزینه تولید آن بسیار کاهش خواهد یافت و سود بیشتری را عایدتان خواهد ساخت.
برای مثال شما خودتان به موضوع خاصی مسلط هستید و میتوانید به خوبی هر چه تمام تر آن را تدریس کنید.
میتوانید محصولات دانلودی خودتان را در سایت اختصاصی خودتان به فروش رسانید.
از طرف دیگر به دلیل عدم نیاز این نوع محصولات به هرگونه فضای فیزیکی، انبار، پست کردن و امثال آن، راه اندازی کسب و کار اینترنتی فروش محصولات دانلودی بسیار کم هزینه و به صرفه است. طیف متنوعی از این نوع محصولات وجود دارد.
اما باید یک نکته را در نظر داشته باشید، فروش این گونه محصولات هم قدری سخت تر از یک محصول فیزیکی و مواردیست که قبل تر بیان کردم.
مردم در یک روز خوب به هر چیزی فکر میکنند و حاضر هستند برای هر محصول یا خدمتی پول بپردازند، اما برای آموزش خیلی کم این اتفاق می افتد.

نوشتن و تولید محتوا

خود سایت اثر خاص به فردی نیاز دارد که به نویسندگی و تولید محتوای متنی مسلط باشد.
این مطلب را بیان کردم تا بدانید که روز به روز به قدرت محتوا افزوده میشود.
در نتیجه روز به روز به قدرت نویسندگان محتوا نیز افزوده میشود.
اگر این مهارت را یاد بگیرید، میتوانید در سایتهایی مانند نویسش، رایا مارکتینگ و غیره ثبت نام نمایید و ماهانه درآمد یک کارمند معمولی ره کسب کنید.

این مطلب را حتماً مطالعه نمایید.
راهنمای تولید محتوا برای کسب و کارها

فروش آنلاین کتاب الکترونیکی، صوتی و چاپی

اگر میتوانید با انتشارات مختلف مذاکره کنید، یا گوینده های مختلفی را میشناسید و میتوانید کتابها را صوتی کنید.
میتوانید مانند چندین سایتی که در این زمینه وجود دارد، به فروش و پخش کتاب بپردازید.
شما از یک طرف باید انتشاراتی ها را متقاعد کنید که با شما همکاری نمایند.
از طرف دیگر هم باید بستر مناسبی برای فروش در سطح وب فراهم آورید.
فیدیبو، شهر کتاب، و کتاب وب از فعالان این حوزه هستند که میتوانید آنها را مورد تحلیل قرار دهید.

فروش اینترنتی جزوه و مقاله

جزوه و مقاله نیز از محصولات دانلودی پرتقاضا در ایران است. از جزوات کنکور سراسری گرفته تا جزوه و مقاله برای دروس مختلف رشته‌های دانشگاهی را می‌توان به صورت آنلاین به فروش رساند. اگر شما دانشجو یا معلم یا استاد دانشگاه هستید، این نوع کسب و کار اینترنتی می‌تواند انتخابی مناسب برای شما باشد.

فروش اینترنتی قالب سایت و افزونه ها و ماژولهای مرتبط با آن

فروش قالب سایت نیز یکی از محصولات پررونق در بازار کالای دانلودی است. اگر شما می‌توانید قالب سایت طراحی کنید، به میزان خلاقیت و هنر خود می‌توانید درآمد خوبی از فروش آنلاین آن به دست آورید.

همچنین اگر شما دستی در کدنویسی دارید و می‌توانید برای پلتفرم‌های پرطرفدار تولید محتوا مثل وردپرس و جوملا پلاگین و ماژول تهیه کنید، راه خوبی برای کسب درآمد آنلاین را در پیش خواهید داشت. با توجه به افزایش روزافزون استفاده از این پلتفرم‌ها نیاز به ماژول‌ها و پلاگین‌های مربوط به آنها نیز رو به افزایش است.
شما میتوانید در سایت شخصی خود یا سایتهایی مانند ژاکت یا راستچین به فروش افزونه ها و یا پوسته های خود بپردازید.

فروش فایل‌ها و قالب‌های گرافیکی

هر روزه هزاران طرح گرافیکی در هزاران سایت و شبکه‌های اجتماعی مورد استفاده قرار می‌گیرد. به عنوان یک گرافیست، شما بازار بسیار بزرگی را پیش روی خود دارید. کافیست با راه اندازی یک فروشگاه آنلاین فایل‌ها و قالب‌های گرافیکی خود را به هزاران مشتری بالقوه عرضه کنید.
نمونه های موفق جهانی مانند فری پیک و شاتر استاک نیز وجود دارد که میتوانید از آنها هم الگو بگیرید.
افرادی که برای تولید محتوا به طراحی تصاویر و تدوین ویدیو نیاز دارند، به فایلهای آماده ای نیاز مند هستند که کارشان حرفه ای تر به نظر برسد و زحمت و وقت کمتری هم ببرد.
این فایلهای آماده در این زمینه میتواند به گرافیستها و تولید کنندگان محتوا کمک فراوانی نماید.
علاوه بر آنچه در بالا گفتیم محصولات دیجیتالی و دانلودی بسیاری برای فروش به صورت آنلاین وجود دارد. از عکس، فیلم، ویدئو، کتاب صوتی گرفته تا فروش انواع نرم‌افزارها که با فروش اینترنتی آنها می‌توان درآمد پایدار خوبی را کسب کرد.

کمک یا پرسشی دارید؟ برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی در کنار شما هستیم

در این مطلب مفصل اثر خاص گفتیم که آینده متعلق به کسب و کار اینترنتی است و اینکه بهتر است هرچه زودتر وارد این بازار رو به گسترش بشویم. آنچه را برای خرید هاست و دامین و کلیات راه اندازی سایت لازم است، توضیح دادیم. حالا با انتخاب یک ایده مناسب برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی می‌توانید اولین قدم را در مسیر تجارت دیجیتال خود بردارید.
مرحله بعد این است که سایت و محتوای آن را سئو و بهینه‌سازی کنید و سپس بتوانید به خوبی محصولات و خدمات خود را در فضای پررقابت کسب و کار اینترنتی تبلیغ و معرفی کنید. در تمام این مسیر رشد کسب و کار اینترنتی خود، می‌توانید روی همراهی ما در اثر خاص حساب کنید.

اشتراک گذاری:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *